İçeriğe geç

Türk Aikido Dergisi, 2019 yılında fikirsel temeli atılmış ve 2021 başında okuyucu ile buluşmuş bağımsız bir web platformudur. Platform, kurucu ve editörler Ümit Duran ve Zeynep Basmacı’nın teşebbüsüyle ve Utku Havuç’un değerli danışmanlığı ve teknik desteği ile kurulmuştur.

Misyonumuz

Yaklaşık 40 yıldır aikido çalışılan ülkemizde aikidonun gelişimini beslemek için gerek seminer, atölye gibi pratik açıdan gerek bilgi kaynağı oluşturma açısından birçok çalışma yapılmış, çokça emek verilmiştir. Ülkemizde yerli ve yabancı aikido hocaları sayısız seminer vermiş, eğitim amaçlı videolar hazırlanmış, birçok kitap ve makale yazılmış, bir o kadarı da çevrilmiştir. Bu çalışmalar her ne kadar aikido meraklıları için önemli kaynaklar oluşturmuş olsa da verimli bir ciddi ve entelektüel tartışma ortamı kurmak için yeterli olmamıştır. Türk Aikido Dergisi’nin misyonu aikido sanatını besleyecek zihinsel faaliyetlere platform oluşturmak, emekleme dönemindeki “entelektüel tartışma ortamı”nı geliştirmek, aikido tartışmalarını istikrarlı, ciddi ve entelektüel bir seviyeye çıkarmak ve bu faaliyetlerle doğacak zenginliğin uzun vadede sürebilmesini sağlamaktır.

Vizyonumuz

Türk Aikido Dergisi’nin vizyonu, “aikido”yu tarihsel, toplumsal, felsefi ve daha birçok yönden ele alıp incelemek; pratik yönü minderde inceleniyor olan aikidonun görece az incelenmiş olduğunu düşündüğümüz teorik yönlerini incelemek; aikidonun gelişimini besleyecek tartışma alanları ve ufuklar açmak; aikidonun bireye ve topluma sağlayabileceği faydayı, aikidonun tanınırlığını ve itibarını arttırmaktır.